مدرسه ابا صالح و انحرافات فکری

امام خمینی : خطر تحجرگرايان و مقدس نمايان احمق در حوزه‏هاى علميه كم نيست.

قمه زنی ...؟؟

یکی از شبهاتی که در ذهن بعضی از طلاب مدرسه وجود دارد مساله قمه زنی می باشد البته از ناحیه ی اساتید مدرسه هم همین شبهه تقویت می شود .

به این نحو که

۱- حکومت با اصل عزاداری مخالف است اما از قمه زنی شروع کرده

۲- تمامی علما فتوی به حلیت قمه زنی داده اند به غیر از رهبری که فتوای ایشان در این زمینه شاذ می باشد .

طلاب گرامی بحث کاملا منطقی می باشد اگر اشکالی به نظرتان می رسد می توانید از طریق ارسال نظر برایمان بفرستید

اما جواب از مساله قمه زنی

توجه کنید ، ما در مساله قمه زنی دو عنوان داریم یک عنوان اولیه که در آن به اصل مساله قمه زنی جدا از مسائل جانبی اش پرداخته می شود . بخلاف عنوان ثانویه که در آ ن مساله قمه زنی در کنار امور جانبی از قبیل وهن مذهب و ..بررسی می شود .

علما و مراجع بزرگوار اکثرا در عنوان اولیه فتوای به حلیت قمه زنی داده اند ما دامیکه ضرر معتد به نداشته باشد ؛ به غیر از چند تن از علما همانند مرحوم آیت الله سید محسن امین که کتابی هم در این زمینه به نام « التنزیه لاعمال الشبیه » دارند یا مرحوم آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی که در آن ایام که سید محسن امین فتوا به حرمت داده بود و نجفی ها به سید محسن امین دشنام می دادند ایشان به کمک سید محسن امین رفت و فتوا به حرمت قمه زنی دادند:

( ان استعمال السیوف و السلاسل و الطبول و الابواق و ما یجری الیوم أمثاله فی مواکب العزاء بیوم عاشوراء انما هو محرم و هو غیر شرعی‏ أعیان‏الشیعة، ج‏۱۰، ص: ۳۷۸ )

البته یمکن ان یقال به اینکه فتوای آیت الله العظمی اصفهانی راجع به عنوان ثانویه بوده است فتامل .

تذییل : آیا سید ابوالحسن اصفهانی قائل به حرمت قمه زنی بوده ؟

همانطور که بیان شد ماجرای سید محسن امین و تایید آیت الله اصفهانی در تاریخ امر معروفی می باشد .خود مرحوم سید محسن امین در کتاب اعیان الشیعه در ترجمه سید ابوالحسن اصفهانی می فرماید :

و من لطیف الاتفاق ان سنة ولادته موافقة لسنة ولادتنا و مجیئه إلى العراق فی سنة مجیئنا إلیها و قال اننی جئت بعد وفاة الشیخ محمد حسین الکاظمی الذی توفی سنة ۱۳۰۸ و فی تلک السنة کان مجیئنا بعد وفاة المذکور و کان شریکنا فی درس الشیخ ملا کاظم الخراسانی فی الأصول. هذا مع المشابهة بیننا فی الشکل حتى کان کثیر من الناس یشتبه بیننا و بینه حین تشرفنا بزیارة النجف سنة ۱۳۵۲…

clip_image002clip_image004

و لما ألفنا رسالة التنزیه لأعمال الشبیه و هاج هائج المغرضین و استهووا العامة و الرعاع، کان له موقف حازم فی نصرتنا و تأیید نظرنا بقدر الاستطاعة و أصابه رشاش مما أصابنا کما أخبرنا بذلک حین اجتماعنا به فی الکوفة ثم ما لبث ذلک الزبد ان ذهب جفاء. ( أعیان‏الشیعة، ج‏۲، ص: ۳۳۳)

ترجمه : از لطایف آن است سال ولادت آیت الله اصفهانی با من یکی می باشد و هردویمان در یک سال وارد به عراق شدیم و با هم در درس آخوند خراسانی شرکت می کردیم و بعلاوه از لحاظ شکل هم بسیار شبیه هم بودیم حتی وقتی به حرم مشرف می شدم بسیاری از مردم من را با ایشان اشتباه می گرفتند..

و وقتی رساله التنزیه لأعمال الشبیه را نوشتم وغرض غرض ورزان برانگیخته شد ،آیت الله اصفهانی موقف هوشیارنه ای را در کمک به ما داشت و نظر ما راجع به حرمت قمه زنی را در حد توانش تایید کرد و قطره هایی از مصیبت هایی که به ما اصابت کرد به ایشان هم اصابت کرد همانگونه که ایشان در کوفه به من خبر داد …

آیة الله العظمی بهجت رحمة الله علیه هم که شاگرد مرحوم اصفهانی بودند نقل می کنند که استادشان قائل به منع قمه زنی بودند ایشان در استفتائی گویند :

 

clip_image005

 

آنچه بنده نقل کرده ام مخالفت مرحوم استاد آقا سید ابوالحسن اصفهانی رحمة الله علیه با عملیت قمه و آنکه تا آخر هم مخالف ماندند و هیچ اجازه ندادند. اما بنده چنین لباس خون آلودی ندارم و چنان وصیت را هم نکرده ام والسلام

فیلم توضیح آیت الله بهجت در باره قمه زنی

با توجه به نقل این دو بزرگوار و همچنین زبان گویای تاریخ علی الظاهر شکی نمی ماند که مرحوم آیت حق سید ابوالحسن اصفهانی از جمله طرفداران آیت الله امین بوده است .

خلاصه این که اکثر علما در عنوان اولیه قائل به حلیت شده اند ما دامیکه ضرر معتد به نداشته باشد مگر عده ای که دائره ضرر را وسیع تر می دانند و لذا در عنوان اولیه هم قائل به حرمت می باشند .

اما بحث در عنوان ثانویه

در این قسمت بحث آن وقتی است که عملیات قمه زنی که بنفسه امری مباح بوده سبب وهن مذهب و موجب تشنیع آن شود در این جا اکثریت بلکه کل مراجع قائل به حرمت قمه زنی می باشند .

امام

آیت الله العظمی امام خمینی رحمة الله علیه :

س: ۴۲ – قمه زنى و سینه زدن با بدن برهنه در انظار عمومى چه حکمى دارد؟

ج – در شرائط و اوضاع کنونى از قمه زدن خوددارى شود، و عزادارى و سینه زدن مانعى ندارد.

استفتاءات، ج‏۳، ص: ۵۸۳

آیت الله العظمی خویی رحمة الله علیه :

10

سؤال ۱۴۰۴:

ضرب السلاسل و التطبیر من العلامات التی نراها فی شهر «محرّم الحرام» فإذا کان هذا العمل مضرا بالنفس، و مثیرا لانتقاد الآخرین فما هو الحکم حینئذ؟

(الخوئی:) لا یجوز فیما إذا أوجب ضررا معتدا به، أو استلزم الهتک و التوهین، و اللَّه العالم.

(التبریزی:) دخول ما ذکر فی الجزع المستحب لما أصاب سیّد الشهداء علیه السّلام محل تأمل.

سؤال ۱۴۰۵:

سألناکم عن جواز ضرب السلاسل و التطبیر، فأجبتم بأنه لا یجوز فیما إذا أوجب ضررا معتدا به، أو استلزم الهتک و التوهین، فما معنى جوابکم تفصیلا؟

(الخوئی:) الضرر المعتد به هو الذی لا یتسامح بالوقوع فیه، کهلاک النفس أو المرض المشابه لمثله، و الآخران ما یوجب الذل و الهوان للمذهب فی نظر العرف السائد، و اللَّه العالم.

صراط النجاة (للخوئی مع حواشی التبریزی)، ج‏۲، ص: ۴

آیت الله العظمی تبریزی رحمة الله علیه :

1[1]

۲۰۱۴- نظر مبارک حضرت عالی در مورد تعزیه و قمه زنی چیست ؟

بسمه تعالی تعزیه مانعی ندارد و عزاداری باید طوری باشد که موجب وهن بر شیعه نباشد والله العالم

۲۰۰۳- سینه زدن با تیغ یا زنجیر زدن با زنجیری که دارای چاقو و یا تیغ می باشد و به زخمی شدن بدن و جاری شدن خون منجر می شود ، اگر چه خطر جانی نداشته باشد چه حکمی دارد ؟

بسمه تعالی ؛ در عزاداری از اعمالی که عنوان حرامی بر آن منطبق می شود باید پرهیز کرد ، و از اموری که موجب سوء استفاده ی دشمنان اسلام و اهل بیت علیهم السلام است باید اجتناب نمود ، ولی ذکر فضائل اهل بیت علیهم السلام و عزاداری بصورت دسته های سینه زنی و مواکب حسینی که موجب زنده نگهداشتن خاطره ی مظلومیت و سیره ی اهل بیت و بیانگر کرامت آن خاندان باشد از عبادات است ، والله العالم

استفتائات جدید ص ۴۵۴

جهت نظر تمامی مراجع مراجعه شود به وبلاگ های مربوط .

خلاصه : آنچه که از فتاوای فقها نقل می کنند برای حلال بودن قمه زنی آن ناظر است به عنوان اولیه مثلا فتوای معروف مرحوم نائینی، آنچه در آن فتاوی ثابت می شود این است که اصل مساله قمه زنی امری مباح بوده اما هیچ گونه نظری به بحث وهن مذهب و ..نداشته و لذا می بینیم آیت الله العظمی خویی که جزء کسانی است که فتوای مرحوم نائینی را تایئد می کند در صورت وهن مذهب فتوا به حرمت می دهند

رهبر معظم آیت الله العظمی خامنه ای در نامه ای به امام جمعه اردبیل می فرمایند:

6676_500

بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم

جناب حجةالاسلام والمسلمین آقاى مروج امام جمعه‌ى مکرم اردبیل (دامت‌برکاته)

……عرایض این‌جانب به مردم متدیّن و عاشق خاندان نبوّت و ولایت (علیهم‌السّلام) از روى دلسوزى است، این‌جانب مى‌بینم که چگونه اخلاص و محبّت مردم به سالار شهیدان حضرت اباعبداللَّه‌الحسین (علیه‌السّلام) مورد جفا در قضاوتهاى جهانى واقع مى‌شود، چگونه درک روشن‌بینانه‌ى آنان در اعتقاد به مقام والاى اهل بیت (علیهم‌السّلام)، به خاطر بعضى اعمال جاهلانه، حمل بر امورى مى‌شود که از ساحت شیعه و ائمه‌ى بزرگوارشان بسى دور است. مى‌بینم که چگونه عزادارى بر جگرگوشگان زهراى اطهر (علیهم‌السّلام) مورد تبلیغ سوء دشمنان متعصّب و تبلیغات‌چى‌هاى شیطان استعمار قرار مى‌گیرد، مى‌بینم که بعض اعمالى که هیچ ریشه‌ى دینى هم ندارد بهانه به دست دشمن مغرض مى‌دهد که بدان وسیله هم اسلام و تشیّع را العیاذباللَّه به عنوان آئین خرافه معرفى کنند و هم بغض و عداوت خود را نسبت به نظام مقدّس جمهورى اسلامى در تبلیغات خود آشکار سازند. شیعه‌ى محبّ و مخلصى که در روز عاشورا با قمه سر و روى خود و حتى کودکان خردسال خود را خونین مى‌کند آیا راضى است که با این عمل خود در روزگارى که هزاران چشم عیب‌جو و هزاران زبان بدگو، در پى بد معرّفى کردن اسلام و تشیع است، عمل او را مستمسک دشمنى خود قرار بدهد؟ آیا راضى است که با تظاهر به این عمل، خون دهها هزار جوان بسیجى صفت عاشق را که براى آبرو دادن به اسلام و تشیّع و نظام جمهورى اسلامى بر زمین ریخته شده است، ضایع سازد؟

آنچه از قول مراجع سلف (رحمةاللَّه‌علیهم) نقل شده است بیش از این نیست که اگر این کار ضرر معتنى‌به ندارد جایز است؟ آیا سبک کردن شیعه در افکار جهانیان ضرر معتنى‌به نیست؟ آیا مخدوش کردن محبّت و عشق شیعیان به خاندان مظلوم پیامبر (صلّى‌اللَّه‌علیه‌واله) و بخصوص شیفتگى بى‌حد و حصر آنان به سالار شهیدان (علیه‌السّلام) را بد جلوه دادن، ضرر نیست؟ کدام ضرر از این بالاتر است؟ … تا انتهای نامه

سیّد على خامنه‌اى

هفتم محرم‌الحرام ۱۴۱۵ مطابق ۲۷ خرداد ۱۳۷۳

نکته ی پایانی :

به غیر از مساله ی وهن مذهب بحث اطاعت از حکم ولی فقیه مطرح می شود آن گونه که من تحقیق کردم به نظر فقها در مسائل حکومتی  و اجتماعی خود آقایان مراجع هم تابع حکم ولی فقیه می باشند

آیت الله العظمی سیستانی دام ظله :

4(80)[1]

سؤال: می خواستم بدانم اگر حکم مرجع تقلیدی با حکم ولی فقیه فرق داشت مقلد باید از کدام اطاعت کند؟

پاسخ: حکم کسی ولایت شرعی دارد در امور عامّه ه نظام جامعه و معاش مردم بر آن مبتنی است بر همه نافذ است حتی بر مجتهدین دیگر مگر اینکه علم به خطا بودن آن یا مخالفتش با آنچه از کتاب و سنت قطعاً ثابت شده داشته باشد .

آیت الله العظمی مکارم دام ظله :

ollama004[1]

جواب توسط بخش استفتائات :در مسائل حکومتی حکم ولی فقیه مطاع است.

آیت الله العظمی علوی گرگانی دام ظله :

11-4-1388_IMAGE633821532618593750[1]

سوال :قمه زنی جایز است یا خیر؟ ایا قمه زنی از موضوعات میباشد ویا از احکام؟ حکم حاکم در چه مسائلی نافذ است؟
جواب : قمه زنی به قصد خون آوردن جایز نیست و حرام است و جزء احکامی است که حکم حاکم در آن نافذ است .

سوال:نظر مرجع محترم در خصوص حلال بودن قمه زنی چیست؟
جواب :با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری و با توجه به اینکه عمل در شرایط فعلی موجب وهن تشیع می شود جایز نیست .

————————————————–

 

مراجعه شود به سایت جامعه مدرسین

بسم الله الرحمن الرحیم‏

محضر مبارک‌ حضرات‌ آیات‌ و حجج‌ اسلام‌
اعضای‌ جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ دامت‌ تأییداتهم‌
همانگونه‌ که‌ مستحضرید در مراسم‌ عزاداری‌ و سوگواری‌ کارهایی‌ از قبیل‌ قمه‌ زدن‌، قفل‌ بستن‌ به‌ بدن‌، خراشیدن‌ و خون‌ آلوده‌ کردن‌ سر و صورت‌، سینه‌ خیز برای‌ زیارت‌ رفتن‌ و امثال‌ اینها انجام‌ می‌شود که‌ قطعاً و قهراً موجب‌ وهن‌ اسلام‌ و تضعیف‌ مذهب‌ است‌. بخصوص‌ که‌ در شرایط‌ فعلی‌ جهان‌ اعمال‌ و رفتار مسلمین‌ مورد تحقیق‌ و بررسی‌ دقیق‌ قرار گرفته‌ و از همین‌ راه‌ در باره‌ اسلام‌ قضاوت‌ می‌شود، فلذا مقام‌ معظم‌ رهبری‌ دامت‌ برکاته‌ با ارشاد امت‌ اسلامی‌ ضمن‌ تبیین‌ مسائل‌، حکم‌ فرمودند که‌ این‌ قبیل‌ کارهایی‌ که‌ موجب‌ وهن‌ مذهب‌ است‌ باید ترک‌ شود، چون‌ ایام‌ تاسوعا و عاشورا نزدیک‌ است‌ مستدعی‌ است‌ نظر مبارکتان‌ را بیان‌ فرمایید.

عده‌ای‌ از طلاب‌ و فضلای‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌

————————————————–
در موارد فوق‌الذکر اطاعت‌ و پیروی‌ از ولی‌ فقیه‌ و حاکم‌ اسلامی‌لازم‌ و واجب‌ است‌.
سید محسن‌ خرازی‌ — ۷ محرم‌ الحرام‌ ۱۴۱۵
————————————————–

چون‌ اعمال‌ شیعه‌ و پیروان‌ اهل‌ بیت‌ علیهم‌ السلام‌ مورد توجه‌ و مداقه‌ است‌ باید از امور یاد شده‌ که‌ باعث‌ وهن‌ مذهب‌ است‌، جداً اجتناب‌ کرد علاوه‌ بر اینکه‌ ولی‌ امر مسلمین‌ از این‌ امر نهی‌ فرموده‌ و اطاعت‌ معظم‌ له‌ واجب‌ است‌.
مهدی‌ الحسینی‌ الروحانی‌ ـ علی‌ احمدی‌ میانجی  — ۷ محرم‌ ۱۴۱۵
————————————————–

بدون‌ تردید مذکورات‌ در سؤال‌ و امثال‌ آن‌ جزء بدع‌ و موجب‌ وهن‌ مذهب‌ است‌ و اطاعت‌ از حکم‌ ولی‌ امر مسلمین‌ بر همه‌ لازم‌ است‌ و تخلف‌ آن‌ معصیت‌ و گناه‌ و متخلف‌ معاقب‌ خواهد بود.
محمد یزدی‌ — ۷ محرم‌ الحرام‌ ۱۴۱۵ — ۲۷/۳/۱۳۷۳
————————————————–

در وضع‌ کنونی‌ اموری‌ که‌ از مذکورات‌ موجب‌ وهن‌ مذهب‌ شیعه‌ است‌ جایز نیست‌، مضافاً به‌ اینکه‌ اطاعت‌ از حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ لازم‌ الامتثال‌ است‌.
حسن‌ تهرانی– ۷ محرم‌ الحرام‌ ۱۴۱۵
————————————————–

اطاعت‌ از احکام‌ ولی‌ فقیه‌ واجب‌ است‌.
الاحقر محسن‌ حرم‌ پناهی‌ — ۷ محرم‌ الحرام‌ ۱۴۱۵
————————————————–

اطاعت‌ احکام‌ ولی‌ فقیه‌ واجب‌ است‌.
محمد مؤمن‌ — ۲۷/۳/۷۳
————————————————–

آنچه‌ را که‌ معظم‌ له‌ موجب‌ وهن‌ به‌ مذهب‌ تشخیص‌ داده‌اند و در سؤال‌ به‌ آن‌ تصریح‌ شده‌ است‌ به‌ عنوان‌ حکم‌ ولی‌ فقیه‌ حرام‌ و سرپیچی‌ از اطاعت‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌، گناه‌ کبیره‌ و موجب‌ ضعف‌ حکومت‌ مقدس‌ اسلامی‌ است‌ و به‌ نذرهایی‌ که‌ قبلاً انجام‌ گرفته‌ وفا واجب‌ نیست‌ بلکه‌ حرام‌ است‌.
احمد آذری‌ قمی‌ — ۲۷/۳/۷۳
————————————————–

بعدالتسلیم‌ والتحیة‌ امور مذکوره‌ فوق‌ بنفسه‌ در شرع‌ اسلام‌ مورد اشکال‌ و بلکه‌ بعضی‌ از آنها ذاتاً محرم‌ است‌ مسلمین‌ باید از وارد کردن‌ آنها در مراسم‌ تعزیه‌ حضرت‌ حسین‌ علیه‌ الصلاة‌ و السلام‌ که‌ یکی‌ از عبادات‌ است‌ جداً خودداری‌ نمایند علاوه‌ آنکه‌ عزاداری‌ آنحضرت‌ عمل‌ عبادی‌ سیاسی‌ است‌ پس‌ باید از مخلوط‌ شدن‌ کارهایی‌ که‌ جنبه‌ سیاسی‌ آن‌ را مخدوش‌ و یا عنوان‌ خرافیت‌ و وهن‌ اسلام‌ می‌بخشد اجتناب‌ نمود گذشته‌ از اینها اعمال‌ فوق‌ مورد نهی‌ مقام‌ معظم‌ ولایت‌ امر مسلمین‌ قرار گرفته‌ و حکم‌ معظم‌ له‌ واجب‌ الاتباع‌ است‌ خداوند برملت‌ معتقد و هوشیار و سیاست‌ فهم‌ ایران‌ توفیق‌ تبعیت‌ از احکام‌ الهی‌ و عزاداری‌ مورد رضایت‌ حضرت‌ بقیة‌اللهی‌ عنایت‌ فرماید.
علی‌ مشکینی‌ — ۸ محرم‌ الحرام‌ سنة‌ ۱۴۱۵ هجری‌ قمری‌
————————————————–

اقامه‌ عزای‌ حضرت‌ سیدالشهداء سرور و سالار شهیدان‌ علیه‌السلام‌، از اعظم‌ قربات‌ الی‌ الله‌ است‌ و از شعائر بزرگ‌ مذهب‌ و موجب‌ بقاء مرام‌ و مکتب‌ اهل‌ بیت‌ است‌ ولی‌ در وضع‌ کنونی‌ با توجه‌ به‌ تبلیغات‌ استکبار جهانی‌ علیه‌ اسلام‌ و بالخصوص‌ مذهب‌ تشیع‌ امور فوق‌الذکر باعث‌ وهن‌ مذهب‌ است‌ و باید از انجام‌ آنها خودداری‌ شود. علاوه‌ بر آنکه‌ اطاعت‌ از ولی‌ فقیه‌ و رهبر معظم‌ انقلاب‌ در مواردی‌ که‌ حکم‌ می‌فرمایند واجب‌ است‌ و موارد فوق‌ را معظم‌ له‌ نهی‌ فرموده‌اند بنابراین‌ باید اجتناب‌ شود.
سید حسن‌ طاهری — ۷ محرم‌ الحرام‌ ۱۴۱۵
————————————————–

‌ با توجه‌ به‌ بیانات‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ دامت‌ برکاته‌ لازم‌ است‌ ارادتمندان‌ به‌ حضرت‌ ابی‌ عبدالله‌ الحسین‌ علیه‌السلام‌ در مراسم‌ عزاداری‌ از شیوه‌هایی‌ استفاده‌ کنند که‌ تعظیم‌ شعائر الله‌ باشد و از کارهایی‌ که‌ بفرموده‌ معظم‌ له‌ موجب‌ وهن‌ مذهب‌ است‌ جداً خودداری‌ نمایند. امید است‌ همگی‌ مورد لطف‌ و عنایت‌ حضرت‌ سیدالشهداء علیه‌ السلام‌ باشیم‌.
رضا استادی‌ — ۸ محرم‌ ۱۴۱۵
————————————————–

چون‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ فرموده‌اند که‌ در عزاداریها قفل‌ و قمه‌ زدن‌ و مانند اینها نباشد، پیروی‌ از امر ایشان‌ بر همه‌ واجب‌ است‌.
حوزه‌ علمیه‌ قم‌ ـ حسین‌ مظاهری‌ — ۶ محرم‌ الحرام‌ ۱۴۱۵
————————————————–

اقامه‌ عزای‌ حضرت‌ ابی‌ عبدالله‌ الحسین‌ سیدالشهداء علیه‌ السلام‌ از افضل‌ قربات‌ الی‌ الله‌ تعالی‌ و موجب‌ تجدید حیات‌ اسلام‌ و ایمان‌ است‌ و بر مومنین‌ لازم‌ است‌ هر چه‌ با شکوه‌تر آن‌ را برگزار نمایند و از هر امری‌ که‌ موجب‌ وهن‌ اسلام‌ و دست‌ آویز دشمنان‌ اسلام‌ است‌ اجتناب‌ کنند و امروز که‌ روز حاکمیت‌ اسلام‌ است‌ و رهبر عظیم‌الشان‌ انقلاب‌ ولی‌ امر مسلمین‌ حضرت‌ آیت‌ الله‌ خامنه‌ای‌ دام‌ ظله‌ العالی‌ از قمه‌ زدن‌ و قفل‌ به‌ بدن‌ زدن‌ نهی‌ فرموده‌اند بر همه‌ مومنین‌ واجب‌ است‌ از اینگونه‌ امور اجتناب‌ نمایند و با پیروی‌ از رهبری‌ و وحدت‌ کلمه‌ دشمنان‌ اسلام‌ را از آسیب‌ رساندن‌ به‌ اسلام‌ و مسلمین‌ مأیوس‌ گردانند خداوند متعال‌ همه‌ را از عزاداران‌ اهل‌ بیت‌ علیهم‌ السلام‌ و در سایه‌ اطاعت‌ از مقام‌ ولایت‌ قرار دهد.
حسین‌ راستی‌ کاشانی‌
————————————————–

با توجه‌ به‌ گرایشی‌ که‌ نسبت‌ به‌ اسلام‌ و تشیع‌ بعد از پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ایرانی‌ در اکثر نقاط‌ جهان‌ پیدا شده‌ و ایران‌ اسلامی‌ بعنوان‌ام‌ القرای‌ جهان‌ اسلام‌ شناخته‌ می‌شود و اعمال‌ و رفتار ملت‌ ایران‌ بعنوان‌ الگو و بیانگر اسلام‌ مطرح‌ است‌ لازم‌ است‌ در رابطه‌ با مسائل‌ سوگواری‌ و عزاداری‌ سالار شهیدان‌ حضرت‌ ابی‌ عبدالله‌ الحسین‌ علیه‌ السلام‌ بگونه‌ای‌ عمل‌ شود که‌ موجب‌ گرایش‌ بیشتر و علاقمندی‌ شدیدتر به‌ آن‌ حضرت‌ و هدف‌ مقدس‌ وی‌ گردد پیدا است‌ در این‌ شرایط‌ مسأله‌ قمه‌ زدن‌ نه‌ تنها چنین‌ نقشی‌ ندارد و بلکه‌ به‌ علت‌ عدم‌ قابلیت‌ پذیرش‌ و نداشتن‌ هیچ‌ گونه‌ توجیهی‌ نتیجه‌ سوء بر آن‌ مترتب‌ خواهد شد لذا لازم‌ است‌ شیعیان‌ علاقمند به‌ مکتب‌ امام‌ حسین‌ علیه‌السلام‌ از آن‌ خودداری‌ نمایند و چنانچه‌ در این‌ مورد نذری‌ وجود داشته‌ باشد نذر واجد شرایط‌ صحت‌ و انعقاد نیست‌.
محمد فاضل‌ — ۴ محرم‌ الحرام‌ ۱۴۱۵
————————————————–

اقامه‌ عزاداری‌ حسین‌ بن‌ علی‌ علیه‌السلام‌ از افضل‌ طاعات‌ است‌، از آنچه‌ که‌ موجب‌ وهن‌ است‌ باید پرهیز شود و اطاعت‌ ولی‌ امر مسلمین‌ لازم‌ می‌باشد.
آلاثم‌ عباس‌ محفوظی‌
————————————————–

چیزی‌ که‌ مایة‌ وهن‌ اسلام‌ و پایه‌ هتک‌ حرمت‌ عزاداری‌ است‌ جایز نیست‌، انتظار می‌رود از قمه‌ زنی‌ و مانند آن‌ پرهیز شود.
جوادی‌ آملی‌ — ۴ محرم‌ الحرام‌ ۱۴۱۵

خلاصه بحث قمه زنی سه مشکل عمده دارد:

۱- ضرر به بدن (اگر معتد به باشد به فتوای جمیع و الا به فتوای عده ای از مراجع )

۲- وهن مذهب (در این فرض اکثریت بل الکل قائل به حرمت می باشند )

۳-اطاعت از حکم ولی امر مسلمین (فتاوا را ملاحظه نمودید)

حال طلبه می آید و بخاطر این مساله ای که آن قدر اختلاف است و مراجع بزرگی همانند آسید ابوالحسن اصفهانی فتوای به حرمت داده اند و به عنوان ثانویه حرام قطعی است می شود مخالف سر سخت رهبر و نظام اسلامی

جمع الله علی الهدی کلمتنا و علی التقی شملنا و لاجعلنا من الذین  « یَجْعَلُونَ أَصابِعَهُمْ فی‏ آذانِهِمْ مِنَ الصَّواعِقِ حَذَرَ الْمَوْت‏ »بمحمد و اله الطاهرین صلوات الله علیهم اجمعین

بحث این که حکومت مخالف با عزاداری است در قسمت بعدی می آید .یا علی ..

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و هشتم تیر 1389ساعت 12:20  توسط کاتب   | 

علماى متحجر هيچ‌گاه در معرض تهاجم دشمنان قرار نگرفتن..

پيام مقام معظم رهبری به مناسبت اولين سالگرد ارتحال حضرت امام خمينى(ره)  ۱۰/۳/۱۳۶۹

 ملت عزيز ما مى‌دانند كه انگيزه‌ى دشمن از اين حملات همه‌جانبه به علماى دين، جز اين نيست كه بوضوح مى‌دانند روحانيت نقش تعيين‌كننده و بى‌بديلى داشته و دارند و آنان حمله به روحانيت را با هدف تضعيف و محو انقلاب انجام مى‌دهند.

 امروزه قلمهاى مزدور و دستهاى فروخته شده به دشمن، در كار آنند كه اين پشتوانه‌ى معنوى انقلاب را در چشم مردم تضعيف كنند.

دشمن انقلاب، جامعه‌ى روحانيت را در صورتى تحمل مى‌كند كه روحانيون از دخالت در امور سياست و حضور در صحنه‌هاى انقلاب كنار بكشند و مانند جمعى از روحانيون بى‌خبر و متحجرِ گذشته و حال، به كنج مدارس و مساجد اكتفا كنند و كشور و زندگى مردم را به آنان بسپارند

و از جمله‌ى پديده‌هاى پُرمعنى آن است كه در تمام مدت مبارزات و نيز سالهاى پس از پيروزى، علماى متحجر و بى‌خبر از حوادث كشور و دور از جريانهاى سياسى، هيچ‌گاه در معرض تهاجم دشمنان قرار نگرفتند؛ بلكه حتّى گاه مورد ستايش و تمجيد نيز واقع شدند و حملات جسمى و تبليغى و حتّى تهمت ارتجاع و واپسگرايى از سوى روشنفكرنمايان عامل بيگانه، تنها متوجه علما و روحانيونى شد كه از لحاظ انديشه‌ى سياسى و نوآوريهاى عرصه‌ى علم و عمل، درخشيده و به عنوان قشرى پيشرو و مترقى و آگاه، شناخته شده‌اند.

 موضعگيريهاى دشمنان، بدرستى همان حقيقتى را براى مردم آگاه و جامعه‌ى روحانيت متعهد و انقلابى آشكار مى‌سازد كه امام حكيم و روشن‌بين ما بارها آن را بيان كرده‌اند.

يعنى اولاً اين‌كه قدرشناسى از روحانيون بزرگوار و تبعيت از آنان، وظيفه‌يى دينى و ملى و انقلابى است كه هيچ‌گونه غفلت از آن جايز نيست.

ثانياً اين‌كه تحجر و واپسگرايى در ميان روحانيون و يا خداى نخواسته توجه به منافع شخصى و دنياطلبى و روى آوردن به زيورهاى مادّى و سوء استفاده از مكانت اجتماعى، خطرش براى روحانيت، كمتر از حملات دشمن نيست؛ بلكه به مراتب از آن بيشتر است.

 و ثالثاً وضعيت دوران انقلاب و توجه روزافزون به اسلام در خارج از مرزهاى كشور اسلامى، ايجاب مى‌كند كه علماى دين، با بينشى كاملاً نو و با استفاده از ذخيره‌ى بى‌پايان معارف دين و با اسلوب فقاهت سنتى و اجتهاد زنده و پويا، راه جامعه‌ى اسلامى را هموار نمايند و حوزه‌هاى علميه با تحولى اساسى، خود را با نيازهاى امروز جهان تطبيق دهند و نوآورى را جهت و سمت برنامه‌هاى خود قرار دهند و البته با اعمال دقت لازم و برجسته كردن اصول و مبانى فقاهت، راه را بر التقاط و كجروى ببندند.

 رابعاً انزوا و دورى از فعاليت سياسى را - كه خواستِ دشمنان و خلاف وظيفه‌ى اسلامى است - به‌هيچ‌وجه در زندگى خود و حوزه‌هاى علميه راه ندهند و همواره مخصوصاً در مواقع خطر، پيشاپيش صفوف مردم، به تلاشى مخلصانه و خستگى‌ناپذير مشغول باشند و علم را با عمل و تفقه را با جهاد و معرفت را با تبليغ قولى و عملى همراه سازند و هر سه سنگر:

مدرسه، مسجد و جبهه را پُر كنند.

 

 

+ نوشته شده در  جمعه بیست و پنجم تیر 1389ساعت 21:23  توسط کاتب   | 

مقام معظم رهبری و حدیث کل رایه

مقام معظم رهبری و حدیث کل رایة

بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در ديدار اساتيد و دانشجويان دانشگاههاى شيراز  14/02/1387

بعضى‌ها خيلى از چيزها را نميفهميدند. مبارزه ميكرديم؛ بعضى‌ها به استناد رواياتى كه هر پرچمى كه قبل از برافراشته شدن پرچم حضرت مهدى (ارواحنا فداه) برافراشته شود، در آتش است، با مبارزه مخالف بودند. ميگفتند آقا شما قبل از مبارزه‌ى حضرت صاحب‌الزمان (عجل الله فرجه) ميخواهيد مبارزه شروع كنيد؟ خوب، اين پرچم مبارزه را كه بلند ميكنيد، در آتش است. معناى حديث را نميفهميدند.

 يك عده‌اى از صدر اسلام، از زمان ائمه (عليهم‌السلام) كه شنيده بودند مهدى ظهور خواهد كرد و دنيا را پر از عدل و داد خواهد كرد، ادعاى مهدى‌گرى ميكردند؛ بعضى بر خودشان هم امر مشتبه بود. بعد نيست بدانيد هم در بنى‌اميه ادعاى مهدويت بود، هم در بنى‌عباس بود، هم در افراد ديگرى كه چه در زمان بنى‌عباس و چه در زمانهاى بعد تا امروز وجود داشتند، ادعاى مهدويت وجود داشت. بله، اين پرچم مهدويت را كسى بلند كند، در آتش است. اين معنايش اين نيست كه مردم با ظلم مبارزه نكنند، مردم براى تشكيل جامعه‌ى الهى و جامعه‌ى اسلامى و علوى مبارزه و قيام نكنند.

 اين، بد فهميدن دين است.

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و یکم تیر 1389ساعت 10:18  توسط کاتب   |